Pogrzeb

Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci
i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, "opuszcza to ciało i staje w obliczu Pana.
Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1681 

Pogrzeb

Pogrzeb nie jest sakramentem, jest ostatnią posługą ludzi dla zmarłego człowieka na ziemi. Jest to pełne wdzięczności pożegnanie, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu bliskiemu, zanim jego ciało zostanie pogrzebane.

„Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.”

Śmierć w rodzinie należy do najbardziej przykrych przeżyć. Starajmy się jednak wtedy szczególnie, pamiętać o Chrystusie, który zapewnia nas o życiu wiecznym i który nieustannie jest z nami jako nasza jedyna pociecha, nadzieja i ostoja. Dlatego łączmy się w takich chwilach z Jezusem, który zapewnia: „Kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

Jak, gdzie i kiedy…

Kościół towarzyszy zmarłemu na końcu jego ziemskiej drogi, by oddać go „w ręce Ojca”:

W celu ustalenia daty i godziny pogrzebu najbliżsi zmarłego/j zgłaszają się do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

Wymagany jest akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, oraz karta zgonu dla Administracji Cmentarza, oraz dokument potwierdzający własność grobu – dysponent grobu.

Sprawy formalne dotyczące pogrzebu na cmentarzu p.w. św. Jana Chrzciciela w Powidzku oraz prolongatę grobu dokonuje się w kancelarii parafialnej.

Msza Święta pogrzebowa za zmarłego jest odprawiana  w dniu pogrzebu w naszym kościele parafialnym. Msza św. nie jest dodatkiem do pogrzebu, ale jest pierwszą i najważniejszą jego częścią. To tutaj składamy Bogu Ofiarę Ciała i Krwi Chrystusa, aby Jej mocą zmarły został usprawiedliwiony i oczyszczony z wszelkich win i słabości, aby bez przeszkód mógł osiągnąć niebo. Wielkie znaczenie ma tu obecność bliskich, których moralnym obowiązkiem jest nie tylko uczestnictwo w niej i modlitwa, ale także przyjęcie Komunii św. w intencji zmarłego, poprzedzone pojednaniem się z Bogiem w sakramencie pokuty. Z natury rzeczy msza taka powinna być celebrowana w dniu pogrzebu przed obrzędami na cmentarzu. Z racji pogrzebu jest zwyczaj odprawienia Mszy świętej za zmarłą osobę w 30 dzień po pogrzebie. Ofiary złożone podczas Mszy świętej pogrzebowej są przeznaczone na ten cel. Można też zamówić za zmarłego Msze święte od rodziny, najbliższych, sąsiadów. 

Rodzina i krewni powinni przystąpić dzień wcześniej do Spowiedzi Świętej, aby w czasie Mszy Świętej przyjąć Komunię Świętą i ofiarować ją w intencji zmarłego/j.

Dysponent grobu.

– Po śmierci współmałżonka dysponentem jest automatycznie wdowa lub wdowiec.

– Po śmierci rodziców dysponentem staje się jedno z dzieci. Stanie się pod warunkiem, że pozostałe rodzeństwo zrzeknie się swoich praw do grobu na korzyść np. jednej osoby.

– Osoba, która zgłasza się do biura w celu uregulowania prolongaty miejsca nie staje się automatycznie dysponentem.

– administrator cmentarza może zażądać od nas udokumentowania stopnia pokrewieństwa z osobą pochowaną.

 Likwidacja grobów.

Według obowiązującego prawa przekopanie grobu może nastąpić po dwudziestu latach od ostatniego pochówku.

W sytuacji, gdy dysponent grobu uiści opłatę prolongacyjną, decyzja przesuwa się o kolejnych 20 lat.