REGULAMIN CMETARZA PARAFIALNEGO
W POWIDZKU
1 – Administracja.
1. Cmentarz w Powidzku jest cmentarzem wyznaniowym i jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela.
2. Zarząd nad cmentarzem sprawuje ks. Proboszcz wraz z Radą Parafialną.
3. Sprawy związane z administrowaniem cmentarzem załatwiane są w Kancelarii Parafialnej w godzinach jej urzędowania. Dotyczy to spraw związanych z pogrzebem, budową nowego pomnika lub jego przebudową, wyglądem otoczenia grobu, ekshumacją zwłok i likwidacją grobu oraz składaniem ofiar na utrzymanie cmentarza.
2 – Czas otwarcia.
Cmentarz jest dostępny (otwarty) codziennie.
3 – Pogrzeby.
1. Do zgłoszenia pogrzebu wymagane są:
a) oryginał aktu zgonu
b) karta zgonu potwierdzona przez USC lub tłumaczenie aktu zgonu, gdy wystawiono go w innym państwie
c) zezwolenie prokuratora w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo.
2. Przed pogrzebem należy także ustalić miejsce pochówku ks. Proboszczem.
3. Istnieje możliwość pochowania zmarłego w miejscu istniejącego grobu, jeśli grób należy do rodziny i upłynęło 20 lat od pochówku. Należy także ustalić z Proboszczem sprawę rozebrania nagrobka albo likwidacji nagrobka i usunąć go na własny koszt lub przez firmę kamieniarską, z którą rodzina ustali taką pracę. Dotyczy to także pomników podwójnych, gdzie jedno miejsce jest zarezerwowane dla zmarłego.
4. Firma wykonująca usługę pogrzebową lub inne prace na cmentarzu zobowiązana jest do pozostawienia miejsca pochówku i jego okolic w należytym stanie.
4 – Groby.
1. Na cmentarzu znajdują się groby ziemne tzn. stanowiące dół w ziemi, do którego chowa się trumnę ze zwłokami i zasypuje ziemią wydobytą z tego dołu. Groby ziemne mogą mieć charakter grobów rodzinnych, tzn. umożliwiających pochowanie dwóch trumien w poziomie (obok siebie) lub grobów głębinowych (2 miejsca w głębokości).
2. Grób nie może być użyty do ponownego pochówku przed upływem 20 lat.
3. Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza oraz zachowaniem jego wymiarów.
4. Na cmentarzu istnieje możliwość rezerwacji miejsca pod grób. Najpóźniej 6 miesięcy po pogrzebie, grób winien być godnie uporządkowany, obsadzony i przez cały czas (20 lat) utrzymany w odpowiednim porządku.
5. Na cmentarzu dopuszczalne jest również umieszczanie urn z prochami zmarłych. Miejsce umieszczenia urny ustalane jest każdorazowo z Proboszczem, przy czym obowiązują następujące zasady:
a) Urna może być umieszczona w istniejącym grobie należącym do rodziny, pod warunkiem, że zagwarantowana jest opieka nad tym grobem.
b) Nie ma możliwości umieszczania urn z prochami zmarłego w miejscach wolnych pomiędzy grobami tradycyjnymi.
5 – Miejsce pochówku.
1. Powtórne zajęcie miejsca, gdzie wcześniej pochowano innego zmarłego, nie jest możliwe przed upływem 20 lat od daty pochówku.
2. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca pochówku, a także przedłużenia rezerwacji grobu. Okres rezerwacji to 20 lat. Uzgodnień w tej sprawie i złożenia ofiary za miejsce dokonuje się w Kancelarii Parafialnej.
3. Pochówek osoby do istniejącego grobu uzgadnia się z administratorem cmentarza.
4. Przez złożenie ofiary za rezerwację miejsca lub za miejsce, gdzie znajduje się grób, nie nabywa się praw własności do opłaconego miejsca. Osoba, która taką ofiarę złożyła, staje się jedynie użytkownikiem miejsca na określony czas.
6 – Pomniki.
1. Postawienie pomnika, obmurowań, a także remont pomnika lub jego wymianę należy zgłaszać w Kancelarii Parafialnej z krótkim opisem jego wyglądu i otoczenia (kostka, płyty, kamienie itp.), a termin ustalić z Gospodarzem cmentarza lub osobą do tego wyznaczoną.
2. Do budowy nagrobków należy używać trwałych materiałów (np. marmuru, granitu i innych rodzajów kamieni).
3. Pomniki nagrobne nie powinny utrudniać dostępu do innych (sąsiednich) grobów.
4. Wszelkie prace budowlane mogą być wykonane tylko przez dysponenta grobu albo upoważnione przez niego podmioty.
5. Zabrania się wyrzucania gruzu i kamieni po robotach kamieniarsko-budowlanych do kontenerów na cmentarzu lub bezpośrednio w ich sąsiedztwie. Materiał ten należy na własny koszt wywieźć z cmentarza.
6. Wykonawca robót zobowiązany jest do naprawienia szkód powstałych w wyniku wykonywanych prac.
7. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi. Prace na cmentarzu nie mogą być prowadzone w niedzielę, święta kościelne i państwowe.
7 – Porządek
1. Za porządek na grobie i w jego okolicy odpowiada rodzina zmarłego lub inna osoba, która podjęła się obowiązku opieki nad mogiłą.
2. Przebywając na cmentarzu, należy zachowywać się godnie i poważnie, stosownie do religijnego charakteru miejsca. Należy szanować atmosferę modlitwy innych i nikomu nie przeszkadzać.
3. Zabronione jest wyrzucanie śmieci na inne, nawet zaniedbane groby lub umieszczenie ich w jakimkolwiek innym miejscu. Śmieci (zwiędłe kwiaty, wieńce i inne zanieczyszczenia) powstałe w wyniku pielęgnacji grobów, należy wynosić wyłącznie do specjalnych pojemników.
4. Woda, która pozostaje do dyspozycji osób opiekujących się grobami, winna być używana w sposób umiarkowany i oszczędny, wyłącznie do celów cmentarnych. Każdy korzystający winien zostawić zawsze miejsce poboru wody w stanie uporządkowanym ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe zakręcenie kranów.
5. Umieszczanie w alejkach ławek, wykonywanie podestów przy grobie może się odbywać tylko za zgodą administratora.
6. Zarządca Cmentarza Parafialnego nie wykonuje usługi koszenia chwastów i trawy pomiędzy grobami. Należy to do obowiązku dysponenta grobu.
7. Po terenie cmentarza nie wolno poruszać się pojazdami mechanicznymi (samochody, motory, motorowery, rowery, itp.).
8. Wprowadzanie psów oraz innych zwierząt na teren cmentarza jest zabronione.
9. Nie należy palić papierosów i pić alkoholu na terenie cmentarza.
8 – Ofiary na utrzymanie cmentarza
1. Cmentarz jest instytucją samofinansującą się. Fundusze na jego właściwe utrzymanie pochodzą wyłącznie ze składanych ofiar. W celu sprawnego funkcjonowania cmentarza, składa się ofiary za: miejsca pochówku, rezerwacje. Należy je uiszczać w Kancelarii Parafialnej.
2. Przy pogrzebie składa się ofiarę za miejsce na czas ustawowo ustalony, tzn. 20 lat. Po upływie tego terminu, ponownie składa się ofiarę za przedłużenie czasu utrzymania miejsca grobu na kolejne 20 lat.
3. Troska o złożenie ofiary za miejsce – to powinność bliskich osoby pochowanej w grobie.
4. W przypadku nieprzedłużenia opłaty na następne 20 lat, grób kwalifikuje się do likwidacji.
5. Ofiary za groby i miejsca przeznaczone są na utrzymanie cmentarza (wywóz śmieci, woda, utrzymanie porządku, itp.)
9 – Ekshumacja
1. Ekshumacja zwłok lub szczątków zmarłego może być dokonywana:
a) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok, za zezwoleniem Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w ustawowym terminie tj. od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych,
b) na zarządzenie prokuratora lub sądu.
2. Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji administratora cmentarza.
10 – Likwidacja grobu.
1. Po upływie 20 lat, zgodnie z prawem cywilnym, następuje wygaśnięcie prawa do grobu.
2. Rodzina opiekująca się grobem lub osoby przez rodziny wskazane proszone są przed upływem tego terminu o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej, w celu wyrażenia woli utrzymania grobu na kolejne lata i złożenia za ten grób ofiary na utrzymanie cmentarza.
3. Likwidacja grobów i pomników jest dozwolona za zgodą dysponenta grobu, po uprzednim zgłoszeniu zamiaru w Kancelarii Parafialnej, gdzie podpisany zostanie odpowiedni protokół.
4. Pozostałe po likwidacji elementy pomnika z cmentarza usuwane są przez rodzinę lub firmę, która została wyznaczona do tej pracy przez rodzinę.
5. Miejsce po likwidacji nagrobka należy pozostawić uprzątnięte i wyrównane do poziomu ziemi.
6. Jeśli przedłużenie rezerwacji grobu nie nastąpiło po 20 latach, miejscem i pomnikiem swobodnie dysponuje zarządca.
7. W przypadku podjęcia zamiaru likwidacji grobu przez parafię, działanie takie zostanie poprzedzone umieszczeniem informacji na grobie, co najmniej rok przed planowanym terminem likwidacji.
8. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół, który przechowywany jest u administratora cmentarza.
11 – Szkody.
1. Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody nagrobków powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży, aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
2. Nagrobki można indywidualnie ubezpieczyć.
W przypadku wątpliwości w interpretacji niniejszego regulaminu, sprawy sporne rozstrzyga administrator cmentarza.