Parafia rzymskokatolicka w Powidzku, leżąca na terenie archidiecezji wrocławskiej, w dekanacie Prusice, w miejscowości Powidzko, położona w województwie dolnośląskim, powiecie trzebnickim, w gminie Żmigród.

Parafia obejmuje następujące miejscowości: Bukołowo (7 km), Dobrosławice (3 km), Gąski (8 km), Jamnik  (5 km), Kanclerzowice (2 km), Kaszyce Milickie (4 km), Kaszyce Wielkie (6 km), Książęca Wieś (8 km), Osiek Mały (3 km), Osiek (6 km), Przedkowice (2 km), Sanie (3 km).

Parafia w Powidzku istniała, prawdopodobnie,  jeszcze przed założeniem Żmigrodu w 1253 r. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 10 listopada 1329 r . W 1563 roku drewniany kościół został przejęty przez protestantów. Podczas wprowadzania kontrreformacji, w 1654r, zniszczony drewniany kościół zwrócony został  katolikom. Niedługo potem, w 1666 r. wybudowano nowy kościół, również drewniany a w 1725 – w jego miejscu postawiono kościół konstrukcji szkieletowej. Jednak i tą świątynię musiano rozebrać. Obecny, murowany, kościół został wzniesiony w latach 1778/79. Konsekracja kościoła odbyła się  w 1791 roku. Barokowy kościół z oryginalnym ustrojem ciesielskim dachu i wieży kościoła, oraz elementami klasycystycznymi i wyposażeniem w stylu cesarstwa jest cennym obiektem zabytkowym na terenie Powiatu Trzebnickiego i Polski oraz świadkiem jej  historii. We wnętrzu kościoła zachowało  się wiele cennych elementów  wyposażenia i dzieł sztuki, w tym: ołtarz główny, barokowo – klasycystyczny z około 1791 roku, późnobarokowy prospekt organowy z ok. 1796 roku, przebudowany w latach 60 –tych XIX w oraz w  1892 roku; dzwon żeliwny odlany w Bochum w 1899 roku. Z pierwotnego kościoła zachował się cenny gotycki krucyfiks z 2 połowy XIV wieku.  Po II Wojnie Światowej, w 1946 roku,  do parafii w Powidzku przybyli repatrianci ze wschodu  razem ze swoim duszpasterzem ś.p. ks. Antonim Niezabitowskim – Gancarz (kapelanem AK) którzy, jako największy  swój skarb  przywieźli ze Stojaniec Matkę Bożą Łaskawą  wraz z wotami oraz wyposażeniem kościoła. Tradycja głosi, że obraz został ozdobiony koronami papieskimi.  Świątynia jest miejscem uroczystości kościelnych oraz państwowych podtrzymujących tradycje narodowe, szczególnie te związane ze Wschodem skąd przybyli mieszkańcy regionu.

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

erygowany: XVIII w.
liczba mieszkańców: 2375
odpust: 24 czerwca